×
Заповніть, будь ласка, форму нижче для переходу на платіжну систему
Новини

Круглий стіл: Ефективні регіональні інструменти підтримки малого та середнього бізнесу

11.07.2013 Малий та середній бізнес (МСБ) сприяє економічному зростанню, створенню нових робочих місць, подоланню бідності та розвитку інновацій, але при цьому має обмежений доступ до фінансових ресурсів у порівнянні з великими підприємствами. В Україні, де МСБ може сприяти структурній перебудові економіки, побудованій на великих сировинних підприємствах, доступ МСБ до банківських кредитів значно розширився у 2005-2008 роках, сприяючи розвитку МСБ, але криза 2008-2009 років вдарила і по сегменту МСБ і по українській банківській системі.

Після кризи 2008-2009 років доступ малого та середнього бізнесу (МСБ) до банківського кредитування різко скоротився через падіння економіки і відповідне погіршення фінансового стану МСБ та накопичення банками проблемних кредитів. Наразі, банки готові нарощувати його кредитування у 2013-2014 роках, але доступ МСБ до банківських кредитів повністю не відновиться через ряд перешкод: повільне економічне зростання, невирішені питання з проблемними кредитами, відсутність прогресу з посиленням захисту прав кредиторів, слабкий фінансовий стан і непрозорість бізнесу МСБ. З боку підприємств-МСБ основними перешкодами є високі відсоткові ставки та банківські вимоги щодо вартості застави.

Зважаючи на провідну роль МСБ в економіці, державна політика має бути спрямована на усунення цих перешкод і розширення доступу МСБ до кредитування. На сьогодні, пряма державна підтримка для МСБ є незначною та невідчутною для ринку. Так, найбільшу фінансову підтримку у вигляді відшкодування відсотків за кредитами та/або надання пільгових кредитів чи інвестицій для реалізації бізнес-проектів було надано у м. Києві (2 млн. грн.), Одеській області (1,9 млн. грн, підтримано 10 підприємств), Луганські області (1 млн. грн., підтримано 13 підприємств) та Івано-Франківській області (1,1 млн. грн., підтримано 11 підприємств). В 8-ми з 27-ми регіонів України підтримка зовсім не надавалась в 2012 році. Обсяги наданої підтримки не дозволяють досягнути мети розширення доступу МСБ до кредитування, а значить не виправдовують навіть невеликих спрямованих на ці цілі коштів. З існуючих бюджетних обмежень, на регіональному рівні політика розвитку малого підприємництва має зосереджуватися на дієвій та результативній дерегуляції середовища для малого та середнього бізнесу.

Про це йшла мова на круглому столі, який відбувся 13 червня в Одесі. Круглий стіл «Ефективні регіональні інструменти підтримки малого та середнього бізнесу» був проведений Центром соціально-економічних досліджень – CASE Україна за організаційної підтримки Регіонального фонду підтримки підприємництва в Одеській області.

Круглий стіл відбувся в рамках проекту «Популярна економіка: моніторинг реформ», який реалізується Центром соціально-економічних досліджень – CASE Україна й підтримується Інститутом відкритого суспільства. Основна мета проекту – винести кваліфіковану дискусію про розвиток держави за вузьке експертне коло та побудувати «розмову з громадськістю».

Матеріали круглого столу:

1)   Презентація «Фінансування малого та середнього бізнесу в Україні: банківське кредитування та державна політика»;

2)      Звіт «Чи кредитуватимуть банки малий та середній бізнес?»;