×
Заповніть, будь ласка, форму нижче для переходу на платіжну систему
Новини

Круглий стіл «Реформа охорони здоров’я: уроки пілотування» в Дніпропетровську

05.07.2012 Більше ніж за рік від початку реформи охорони здоров’я вона вже піддається нищівній критиці. Болісна реформа зачіпає всіх, тому 4 липня на круглому столі «Реформа охорони здоров’я: уроки пілотування», організованому CASE Україна в Дніпропетровську, було не проштовхнутись. На заході CASE Україна презентував аналітичний звіт щодо реформи охорони здоров’я та збирав представників місцевої влади, громадськість та лікарів для обговорення реформи.
quote
«Реформа охорони здоров’я важка, болюча, але необхідна. Не варто очікувати «привабливішої» реформи, адже вона в будь-якому випадку передбачатиме впровадження сімейної медицини та такий непопулярний крок як закриття медичних закладів. Однак, дійсно, та поспішність з якою реалізуються зміни за нестачі кадрів та фінансування подекуди створюють незручності для пацієнтів та понижують доступність медичної допомоги без відчутних позитивних змін у якості послуг», – заявила економіст CASE Україна Катерина Руських
quote
«Продовження і успішність реформ насамперед залежатиме від знаходження консенсусу щодо реформ з громадськістю, інакше реформи можуть легко зупинитись через зміну політичної доцільності. Іншою умовою успіху є якісна підготовка і адекватна мотивація сімейних лікарів, аби населення переконалося в перевагах сімейної медицини. Останнє, але чи не найважливіше, реформи неможливо провести без залучення додаткового фінансування, лише за внутрішні ресурси системи, адже це загрожує поспішним і необдуманим скороченням медзакладів, лікарняних ліжок та персоналу», – підкреслив Дмитро Боярчук, виконавчий директор CASE Україна.

Сергій Маловичко, член Громадської ради при Донецькій ОДА, презентував власний огляд процесу реформ і наголосив на таких проблемах, як недосконалість та неповнота законодавчої бази з реформування, невідповідність змін існуючому законодавству, в тому числі Конституції України, відставанні від прийнятих строків впровадження реформ та відсутності належного консультування з громадськістю.

Олена Лугова, заступник керівника ГУОЗ Дніпропетровської ОДА, підкреслила, що реформування проводиться на базі існуючої мережі медичних закладів, існуючих кадрів і наявного фінансування, що обмежує ефективність впровадження реформ. Представники місцевої влади звітували про досягнуті результати за рік реформування, у відповідь на чималу критику наголошували на необхідності реформ, адже «система охорони здоров’я України нагадує старий, але добротний радянський автомобіль, який довго не ремонтований і невдовзі таки зламається»; та обіцяли виправити недоліки.

Представники громадськості висловлювали різні позиції – від конструктивно налаштованих на співпрацю до протестних. Лариса Бабич, голова громадської ради при Дніпропетровській ОДА, розповіла про спільні з адміністрацією інспекції новостворених центрів первинної медицини та амбулаторій. Галина Шкутова, член ініціативної групи з села Миколаївки, яким вдалося відстояти місцеву дільничу лікарню, пояснила, що вона розуміє необхідність реформування, але реформатори, закриваючи їх лікарню, не запропонували достойної альтернативи, в тому числі кваліфікованого сімейного лікаря, при тому, що найближчі стаціонари і вузькі спеціалісти за 60-70 км. Водночас, представники Дніпропетровського руху «За наших дітей», були налаштовані вкрай негативно: звичні поліклініки було перепрофільовано в центри первинної медицини, вузьких спеціалістів та лабораторні дослідження перевели до віддаленіших медзакладів, пацієнти змушені стояти в чергах по декілька годин, батьки проти зникнення у перспективі педіатрії і змішування потоків дітей та дорослих у центрах і амбулаторіях. Зіштовхнувшись з такими проблемами представники громадськості залишаються глухими до пояснень, що реформи необхідні, що вони на благо.

Пристрасті вирували всі 2 години заходу, але круглий стіл дав надію на те, що сторони почули один одного, що діалог і співпраця з громадськістю триватиме. Ми переконались, що поспішність організації закладів первинної мережі призвела до хаосу у роботі деяких з них, а за нестачі сімейних лікарів та необхідного оснащення реформа поки не принесла «нової» якості первинної допомоги. Але громадськості слід вимагати не зупинки реформування, адже це у перспективі може виявитися ще гіршим за його продовження, а кращої організації проведення реформ та контролювати зміни, що відбуваються.

Матеріали круглого столу:

1) Комікс-презентація «Реформа охорони здоров’я: уроки пілотування»

2) Відео-презентація «Реформа охорони здоров’я: уроки пілотування»

3) Місячний звіт «Реформа охорони здоров’я: важкі перші кроки»

4) Презентація Маловичко С.П. «Реформування медицини: «підводні камінці» експерименту або як не наступити на граблі».