×
Заповніть, будь ласка, форму нижче для переходу на платіжну систему
Публiкацiя

Що відбувається з курсом долара

12.01.2017 Експертна колонка виконавчого директора CASE Україна Дмитра Боярчука виданню “Новое время” щодо причин стрімкого зростання курсу іноземної валюти.

Якщо ми подивимося на статистику платіжного балансу України, то нічого страшного там не побачимо. Протягом жовтня-листопада дефіцит скорочувався і був нижчим, ніж очікувалося. Прибувала валютна виручка, на ринку металів була сприятлива кон’юнктура, спостерігався сплеск прибутку від аграрної продукції. Не думаю, що в грудні-січні ситуація кардинально змінилася. Як мінімум, на зовнішніх ринках якихось кардинальних змін, які могли б спровокувати погіршення показників платіжного балансу, не було.

Тобто, за фундаментальними факторами причин для ривка долара немає. З цього можна зробити висновок, що сьогодні ми спостерігаємо тимчасовий сплеск. Чим це обумовлено?

По-перше, ситуація з ПриватБанком. Сама по собі націоналізація найбільшого банку країни є серйозним психологічним чинником. По-друге, в грудні у державного бюджету були дуже великі витрати – традиційна для Мінфіну практика, хоча з цим потрібно щось робити. Під кінець року в бюджеті накопичуються якісь кошти, і Мінфін їх викидає в економіку, розкидаючи за рахунками отримувачів. По-третє, проведені докапіталізація Приватбанку і авансові пенсійні виплати. Це додаткові вкидання гривні у систему, які, на мій погляд, і привели до зростання курсу долара. Якщо в економіці з’являються зайві сто мільярдів гривень, вони де-небудь «вилізуть». Наприклад, зросте попит на імпорт і посилиться девальвація.

Втім, відразу зазначу, що, за нашими прогнозами, гривня і повинна була коштувати в діапазоні 27-28 грн за долар. До цього вели фундаментальні фактори. Я б не робив з нинішнього стрибка великої трагедії. Коли була оголошена націоналізація Приватбанку, я очікував курс на рівні 30-35 грн за долар. Цього не сталося. Коливання є, але не дуже страшні, на мою думку. Через кілька тижнів вкинута в економіку гривнева маса засвоїться, вийде статистика по торговому балансу і, можливо, МВФ прийме рішення про передачу наступного траншу. Після цього ситуація з доларом повинна заспокоїтися.

У бюджеті на 2017 рік закладений середній курс на рівні 27,2 грн за долар. Ми прогнозуємо, що до кінця наступного року долар буде коштувати приблизно 30 гривень. Причиною тому – постійне зростання торгового дефіциту. Але середньостатистичний курс протягом року, за нашими підрахунками, складе трохи більше 28 грн за долар. Це радикально відрізняється від закладеного в бюджеті показника.