Якщо ми подивимося на статистику платіжного балансу України, то нічого страшного там не побачимо. Протягом жовтня-листопада дефіцит скорочувався і був нижчим, ніж очікувалося. Прибувала валютна виручка, на ринку металів була сприятлива кон’юнктура, спостерігався сплеск прибутку від аграрної продукції. Не думаю, що в грудні-січні ситуація кардинально змінилася. Як мінімум, на зовнішніх ринках якихось кардинальних змін, які могли б спровокувати погіршення показників платіжного балансу, не було.
Тобто, за фундаментальними факторами причин для ривка долара немає. З цього можна зробити висновок, що сьогодні ми спостерігаємо тимчасовий сплеск. Чим це обумовлено?
По-перше, ситуація з ПриватБанком. Сама по собі націоналізація найбільшого банку країни є серйозним психологічним чинником. По-друге, в грудні у державного бюджету були дуже великі витрати – традиційна для Мінфіну практика, хоча з цим потрібно щось робити. Під кінець року в бюджеті накопичуються якісь кошти, і Мінфін їх викидає в економіку, розкидаючи за рахунками отримувачів. По-третє, проведені докапіталізація Приватбанку і авансові пенсійні виплати. Це додаткові вкидання гривні у систему, які, на мій погляд, і привели до зростання курсу долара. Якщо в економіці з’являються зайві сто мільярдів гривень, вони де-небудь «вилізуть». Наприклад, зросте попит на імпорт і посилиться девальвація.
Втім, відразу зазначу, що, за нашими прогнозами, гривня і повинна була коштувати в діапазоні 27-28 грн за долар. До цього вели фундаментальні фактори. Я б не робив з нинішнього стрибка великої трагедії. Коли була оголошена націоналізація Приватбанку, я очікував курс на рівні 30-35 грн за долар. Цього не сталося. Коливання є, але не дуже страшні, на мою думку. Через кілька тижнів вкинута в економіку гривнева маса засвоїться, вийде статистика по торговому балансу і, можливо, МВФ прийме рішення про передачу наступного траншу. Після цього ситуація з доларом повинна заспокоїтися.
У бюджеті на 2017 рік закладений середній курс на рівні 27,2 грн за долар. Ми прогнозуємо, що до кінця наступного року долар буде коштувати приблизно 30 гривень. Причиною тому – постійне зростання торгового дефіциту. Але середньостатистичний курс протягом року, за нашими підрахунками, складе трохи більше 28 грн за долар. Це радикально відрізняється від закладеного в бюджеті показника.