Посилення тиску на власний гаманець люди можуть уникнути тільки через енергозбереження.
З 1 березня на 28% зростуть тарифи на електроенергію для населення. Це було вже давно заплановано і тут ніякої несподіванки немає. Однак очікувати підвищення ціни на газ чи опалення поки що не варто. Звичайно, Міжнародний валютний фонд вимагав, щоб ми переглядали тарифи поквартально і протягом останніх місяців зростають ціни на нафту, тобто і ціна на газ зараз теж піднімається відповідно. Але минулого року у нас опустилися ціни, і тепер вартість можуть усереднити.
Посилення тиску на власний гаманець люди можуть уникнути тільки через енергозбереження. Це основний шлях: менше споживається, використовуються енергоефективні технології і відповідно менші витрати на транспортування і споживання. Якщо говорити про централізовану політику у цьому напрямі, то вона проводиться: зробили стимул, щоб люди менше споживали. Далі вже потрібно, щоб у будинку був лічильник, за можливості – щоб був лічильник на квартиру, щоб люди регулювали температуру не через хвіртку, а терморегулятором, і тоді рахунки будуть відповідати їхнім бажанням і можливостям.
Щодо ціни на вугілля, про яку зараз часто говорять, то вона відображається у вартості електроенергії для бізнесу. А це, у свою чергу, впливає на вартість водопостачання і водовідведення – значна частина собівартості стосується саме електроенергії. Тому вартість водопостачання підвищилася, і навіть сам голова НКРЕКП казав, що це пов’язане з тим, що зросла вартість електроенергії для підприємців.
З початку року було зниження цін на електроенергію для бізнесу на 10%, але зараз все залежить від того, чи буде переглядатися схема ціноутворення. Але це поки невідомо.