02.08.2022
За 6 місяців збитки діяльності банківської системи становлять 4.6 млрд грн. Проте вона виявилася стійкою, банки отримують операційний прибуток від основної діяльності, що дає їм змогу безперебійно функціонувати
27 липня 2022 року Центр соціально-економічних досліджень CASE Україна провів дискусію на тему «Чи буде новий банкопад?». У ній взяли участь перша заступниця голови Національного банку України Катерина Рожкова, банківський експерт CASE Україна Євген Дубогриз, модерував захід виконавчий директор CASE Україна Дмитро Боярчук.
Основні тези
- НБУ ослабив регуляції для банків, оскільки дотримання всіх нормативів не можливе за воєнних умов.
- За шість місяців збитки діяльності банківської системи становлять 4.6 млрд грн. Проте загалом вона виявилася стійкою, банки отримують операційний прибуток від основної діяльності, що дає їм змогу безперебійно функціонувати.
- На сьогодні основним для банків став кредитний ризик – 20% (145–150 млрд грн) кредитного портфеля банківської системи не працюють. Сума визнаних резервів становить 57.9 млрд грн, з яких 89% сформовано системно важливими банками. Решта банків не поспішають відображати реальний стан справ.
- Після закінчення війни НБУ планує оцінити якість активів і за результатами запропонувати банкам середньостроковий план відновлення капіталу за рахунок своєї звичайної діяльності.
- У системі сьогодні формують структурний профіцит ліквідності, вагому частину якого сконцентровано в державних банках.
- Кредитний портфель скоротився, окрім кредитів бізнесу в національній валюті (37 млрд грн). Сьогодні кредитування здійснюють за рахунок державних програм і переважно державними банками.
- Рішенням Кабінету міністрів затверджено план емісії національної валюти в розмірі 400 млрд грн, з яких 240 млрд грн уже здійснено. НБУ має намір залишитися в запланованих обсягах, базовий сценарій передбачає інфляцію на рівні 31%.
- Варіант відновлення після перемоги від НБУ – створення фонду за рахунок міжнародних фінансових інституцій, з якого видавати довгострокові безоплатні позики для нарощування капіталу та можливість підприємствам брати звичайні кредити в банках для повного відновлення своїх потужностей.
- Три основні показники банків, на які потрібно звертати увагу, оцінюючи діяльність: співвідношення нарахованих відсотків до кредитного портфеля, операційний результат (прибуток до резервів), процентний прибуток.
Повний текст за посиланням.
Відео дискусії:
Організатор дискусії: Центр соціально-економічних досліджень CASE Україна. За підтримки та інформаційного партнерства з провідним діловим онлайн-виданням Економічна правда та просвітницькою ініціативою Останній Капіталіст.