03.05.2023
27 квітня 2023 року Центр соціально-економічних досліджень CASE Україна провів дискусію на тему «Заборона на імпорт українського зерна: наслідки та способи вирішення кризи».
У ній взяли участь генеральний директор «ІМК» Алекс Ліссітса; віцепрезидент з економічної освіти, доцент Kyiv School of Economics Олег Нієвський; модератор – виконавчий директор CASE Україна Дмитро Боярчук.
Основні тези
- Передвиборчий популізм у Польщі – одна з причин заборони на експорт української агропродукції. Сільське господарство в Польщі структуроване – 1.4 млн підприємств, 17% робочих місць залежать від аграрного сектору, тому велику кількість лобістських організацій представлено аграріями, які відстоюють свої інтереси, шукаючи винних у зниженні цін на продукцію.
- Через відсутність вертикально інтегрованого сільського господарства у поляків обмежені можливості для зберігання зерна (складський обсяг становить 17 млн тонн, загальне виробництво – 33 млн тонн). Наявні й інфраструктурні проблеми – переважає автотранспорт і залізниця, портове зберігання відсутнє.
- Близько 30% аграрного сектору України зруйновано і потребує відновлення – 9 млрд дол. США втрачених активів. Економічні ж втрати недоотриманої вигоди становлять більше 30 млрд дол. США – 80% випуску 2021 року.
- Одноособове провадження торговельної політики деяких держав ЄС порушують єдність Союзу, це прецедент і серйозний сигнал для внутрішньої безпеки.
- Ситуація в Україні з експортною продукцією на сьогодні: загальний зерновий залишок становить 12 млн тонн, з них 3 млн – одеські порти, 2 млн – Дунай, 1 млн тонн – західний кордон.
- Польща має наміри заблокувати величезний перелік товарів з України, імпортованих до Євросоюзу в рамках зони про вільну торгівлю. Це вдарить по всій економіці нашої країни.
- Проблема ринку збуту першорядна для України, членство в Європейському Союзі відкриє повноправний доступ до необмеженого ринку споживання.
- Мільйони тонн, що не надходять з України, дуже вагомі в контексті теперішньої світової кон’юнктури – світові запаси агропродукції залишаються на рекордно низьких рівнях.
Повний текст за посиланням.
Цей захід представлений CASE Україна Програми сприяння громадській активності «Долучайся!», що фінансується Агентством США з міжнародного розвитку (USAID) та здійснюється Pact в Україні. Зміст заходу є винятковою відповідальністю Pact та його партнерів i не обов’язково відображає погляди Агентства США з міжнародного розвитку (USAID) або уряду США.