×
Заповніть, будь ласка, форму нижче для переходу на платіжну систему
Експертний коментар

Рост мінімальних зарплат заплановано, але лише на папері

26.10.2016 Старший економіст Центру соціально-економічних досліджень CASE Україна Володимир Дубровський прокоментував в ефірі радіостанції Голос Столиці рішення уряду збільшити мінімальну зарплату.
quote
У бюджеті на 2017 рік заплановано зростання мінімальної зарплати і мінімального прожиткового мінімуму. Уряд заявив, що збільшить вищевказані позиції до 3200 гривень кожну. У зв’язку з цим приватні підприємства закликали готуватися до підвищення зарплат уже з 1 січня 2017 року.

Уряду вдалося знайти можливості збільшити мінімальну зарплату в два рази. За рахунок чого?

quote
– Не можна сказати, що це уряду вдалося. Тут трошки хитро зроблено: підвищується мінімальна зарплата, але не підвищується мінімум тарифної сітки. Тобто я так розумію, що прямого впливу на зарплати бюджетників, як це було в усі попередні роки, такий крок не матиме. А зроблений він для того, щоб змусити саме приватний сектор встановити мінімальні зарплати, і ті, хто насправді платить в конвертах, за задумом уряду, соціального блоку – я так розумію, що саме міністр Рева таке придумав – їм почнуть платити більше офіційно . Відповідно, у них менше буде підстав подаватися на субсидії. І за цю зарплату будуть перераховуватися в бюджет податок з доходів фізичних осіб та єдиний соціальний внесок. Відповідно, повинні дещо зрости бюджетні доходи, дещо знизитися витрати. Я думаю, що це крок дуже суперечливий, тому що насправді мінімальна зарплата, де вона дійсно працює, це дуже погана справа, оскільки виходить, що людину простіше не взяти на роботу і залишити його безробітним на утриманні суспільства, ніж платити йому цю зарплату . Тому тут я проти такого кроку і проти таких заходів. Звичайно, потрібно вживати заходів для того, щоб люди не зловживали субсидіями.

Тобто це рішення уряду не допоможе вивести зарплати з тіні?

quote
– Це не той спосіб, яким зарплату можна вивести з тіні. Для того, щоб вивести зарплату з тіні, потрібно прибрати таке поняття, як єдиний соціальний внесок. Є така приказка: якщо кінь здох, з неї потрібно злізти. Так ось, треба визнати, що пенсійна система, яка заснована на внесках так званий, фактично податок на працю, вона здохла, вона не може працювати в Україні при тій демографії, яка є. І потрібно робити справжню пенсійну реформу, чого наш соціальний блок і уряд робити не хотіли і не хочуть. На жаль, туди реформаторів знайти не вдалося. І вони намагаються продовжувати їхати на дохлому коны, в той час, як насправді вже Пенсійний фонд наполовину на утриманні бюджету і повинен бути, в принципі, ліквідовано. Треба визнати правду: ми платимо податки, ці податки йдуть на пенсію. Давайте платити інші податки, а не податок на працю. Тоді зарплати будуть білими.

Однак Петро Порошенко закликає підвищувати зарплати українців мінімум на 20-30%. Чи вийде це зробити?

quote
– Закликати – це добре і правильно. І я теж закликаю всіх підвищувати зарплати, подивитися на своїх найманих працівників – їм зараз дуже важко жити, їм важко виживати. Закликати і змушувати – це дві різні речі. Президент визнав вчора на засіданні Нацради, що зниження ЄСВ призвело до детінізації зарплат. І дійсно, бюджет на цьому нічого не втратив, хоча прогнози були дуже похмурі в цьому відношенні. Ось це якраз приклад того, як робиться реальна детінізація зарплат. А для того, щоб обійти обмеження типу мінімальної зарплати, є мільйон різних способів, починаючи від неповної зайнятості, і закінчуючи тим, що людина просто звільняється і залишається працювати як нелегальний працівник. І тоді бюджет не отримує взагалі нічого.

Чи буде чинитися тиск на державний кошторис від зростання мінімального прожиткового мінімуму?

quote
– Це потрібно рахувати, чи буде тиск. Я думаю, що в тому варіанті, в якому це запропоновано, будуть якісь додаткові надходження, і на папері, знову ж таки, буде якась економія. Чи буде вона в житті, я дуже сильно сумніваюся.

Чи правильно робить уряд, відв’язуючи від мінімальної зарплати виплати, які від неї залежать?

quote
– Тут питання в тому, що такі виплати повинні були б бути прив’язані не до мінімальної, а до середньої зарплати, так само, як і всі інші такого роду виплати. Тоді б вони автоматично індексувалися саме з ростом добробуту людей. Тому що мінімальні зарплати – це річ нормативна, її парламент встановив, як встановив, так може і підвищити, а може і не підвищити. А середня зарплата – це досить об’єктивний показник, звичайно, з урахуванням того, що є тіньова економіка і все інше, проте якось відображає реальний стан справ.

Середню зарплату визначатимуть статисти?

quote
– Так. Але можна брати не середню зарплату, можна брати дохід на душу населення. Це ще більш об’єктивний показник. Але це розраховується в державну статистику. В принципі, на ці дані орієнтуються всі економісти при всіх розрахунках, і прив’язка до середньої зарплати мені здається набагато більш логічною.

Приватні підприємства закликали готуватися до підвищення мінімальної зарплати вже з 1 січня 2017 року. Чи відбудеться це насправді?

quote
– Важко сказати, що станеться. Значить, якась частина підприємств, напевно, покаже великі зарплати, якась частина підприємств закриється, тому що вони не зможуть платити ці зарплати. Можу сказати, що в провінції у нас зарплати дуже низькі, на жаль, і доходи народу дуже низькі. Якась частина просто перейде на тіньову зайнятість. І оцінити співвідношення між одними і іншими важко. Тобто великі підприємства і зараз платять, як правило, зарплату в білу, тому що дуже важко її виплатити в конверті, коли у тебе багато співробітників – хто-небудь, та донесе. Підприємства малого і середнього бізнесу будуть намагатися якось примудритися з тим, щоб вижити. Але в цілому у нас все-таки зараз йде підвищення зарплат, йде вихід з тіні, йде деякий навіть економічне зростання. Тому я сподіваюся, що величина в 3200 гривень не буде настільки позамежної, щоб дійсно сильно стимулювати тінізацію. Але це все вилами по воді писано.