Нелегальні перевізники товарів з-за кордону до України опанували нові “схеми” у відповідь на нові правила безмитного ввезення товарів. Тим часом в Раді вже навіть є законопроект, який може знову легалізувати їхню роботу.
З січня в Україні запрацювали нові правила безмитного ввезення товарів. Тепер подорожувальник може з собою провезти товарів на 500 євро і вагою до 50 кілограмів лише за умови, якщо був відсутній в Україні більше 24 годин і в’їжджає до країни не частіше, ніж раз на 72 години. Це було зроблено, щоб обмежити так званих “човників” – підприємливих українців, які за певну суму дроблять великі партії товару по 500 євро, вантажать в мікроавтобуси і перевозять через кордон, допомагаючи таким чином підприємцям уникнути оподаткування.
Запровадивши обмеження, держава очікувала в такий спосіб отримати додаткові надходження до бюджету, а також досягти зменшення черг в пунктах пропуску. Ще в березні керівник Львівської митниці Левко Прокіпчук написав, що “зміни в законодавстві, що набрали чинності 1 січня поточного року, дещо покращили ситуацію” з “човниками”. Однак в, Державній фіскальній службі України впродовж шести днів на запит DW так і не надали інформацію, яка би підтвердила покращення: зростання митних надходжень чи кількості платників мита.
Так само з пунктами пропуску. Очевидці розповідають, що покращення не сталось – черги на кордоні не зникли.
25.05.2018
Андрій Саварець розповів DW (українською) як контрабандисти намагаються повернути стару схему ввезення товарів.
“Схема дуже вигідна: при експорті поляки повертають ПДВ, а при імпорті в Україну людина жодних податків не платить. Виходить, що для українців ці товари дешевші, ніж для поляків, коментує Андрій Саварець, експерт з правових питань центру CASE Україна.
…Утім, попри наявність нових “схем” для “човників”, вони ненадійні та відчутно здорожчують логістику товару. А тому лобісти такого бізнесу, за його словами, не залишають надію скасувати закон. І зараз шанси в них – великі. Минулого тижня Комітет податкової та митної політики Ради прийняв рішення про підтримку законопроекту щодо скасування норми про перебування за межами країни 24 години, продовжує юрист.
Скасувавши цю норму, Верховна Рада фактично поверне нечесних підприємців до легальної схеми уникнення податків. Пояснення лобістів, що для “човників” залишаться обмеження для перетину кордону раз на три доби, не є аргументом. Ми аналізували ситуацію, і приблизно так і виходить, що ці люди раз на три доби виїжджають. Бо бригад, які можуть “перекидати” товар через кордон, дуже багато, можливо, навіть більше, ніж є замовлень. Вони між собою конкурують, мають цілі групи у Viber, обмінюються між собою інформацією і чекають, коли їм буде дана команда. Тому більше, як раз на три доби їм і непотрібно перетинати кордон. В, в цьому разі закон про обмеження “човників” взагалі втрачає сенс. Законопроект Антонищака мають винести на голосування на найближчих сесійних засіданнях парламенту”, резюмує Саварець.