×
Заповніть, будь ласка, форму нижче для переходу на платіжну систему
Експертний коментар

Україна спростила процедуру приєднання до електромереж для бізнесу

23.11.2016 Виконавчий директор CASE Україна та координатор Програми USAID “Лідерство в економічному врядуванні” Дмитро Боярчук прокоментував Delo.ua рішення Національна комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг (НКРЕКП) щодо спрощення методики розрахунку вартості приєднання до мереж енергоустановок потужністю від 160 кВт до 5000 кВт.

За даними аналітичного центру CASE Україна, в Україні вартість нестандартних приєднань (вище 50 кВт) визначалася на підставі “договірних відносин” з місцевим монополістом – обленерго. Ті могли маніпулювати ціною приєднання – одним клієнтам завищувати, іншим занижувати.

Обленерго могло внести в проект непотрібний трансформатор, і таким чином завищити ціну. Або навпаки – за хабар керівництву внести проект розширення мереж у власну інвестиційну програми і закласти потенційні витрати одного з клієнтів в тариф для всіх споживачів. Зате вартість приєднання для цього конкретного замовника знижувалася. Та й терміни теж ставали куди людяніше заявлених в рейтингу Doing Business 263 днів.

“Мова йде про введення фактично стандартного приєднання для випадків до 5000 кВт. Єдине – до приєднанням від 160 кВт до 5000 кВт буде виділятися лінійна складова (відстань від підключається об’єкта до існуючої мережі – ред.)”, – Пояснює Дмитро Боярчук, координатор Програми USAID “Лідерство в економічному врядуванні” (ЛЕВ), виконавчий директор CASE Україна.

Плата за потужність повинна враховувати вартість активів обленерго.  У зв’язку з чим Боярчук звертає увагу, що впровадження універсальної ставки за 1 кВт може знизити інтерес до приєднання нових користувачів для тих обленерго, яким усереднена ставка не покриє витрати. І в такому випадку, енергетики не поспішатимуть виконувати свої зобов’язання перед бізнесом.