×
Заповніть, будь ласка, форму нижче для переходу на платіжну систему
Експертний коментар

Українці “подорослішали”

01.09.2017 В інтерв’ю виданню from-ua старший економіст CASE Україна Володимир Дубровський зазначив, що сучасна молодь у багатьох відношеннях більш доросла і твереза, ніж попереднє покоління.

І найголовніше, що у цілому ставлення суспільства до багатьох речей було тоді часто наївним. У людей було мало інформації, і вони мало замислювалися над тими чи іншими речами.

Водночас, на думку експерта, Україна залишилася досить провінційної країною. Тим не менш, це не можна порівнювати з часами СРСР.

quote
«Тоді вона країною взагалі не була. Виходить, що всі люди, які переростали певний рівень, вони, як правило, їхали у Москву, тому що тільки там вони могли самореалізуватися, там була столиця. Ця тенденція до деякої міри тривала і у роки незалежності – досить багато артистів переїхали з Києва до Москви і зараз звідти ганять свою історичну батьківщину. Але у цілому у нас все-таки вже сформувалося щось своє, і воно вже стало на цілком пристойному рівні, тобто у цьому сенсі Україна встала на ноги », – пояснює аналітик.

Крім фізичного пересування, зазначає експерт, є ще й фактор інтернету.

quote
«На момент здобуття Україною незалежності навіть слова такого ніхто не знав, хоча інтернет в світі вже існував. Знову ж, іншим було мислення людини, який, щоб з Криму зателефонувати додому, йшов на пошту і замовляв там телефонний дзвінок. Та й зв’язатися з людиною, який виїхав за кордон, можна було виключно поштою: тоді дзвінки в США коштували шалені гроші. Надсилали навіть поштою касети для того, щоб ми могли почути голоси тих людей, які виїхали. І коли людина їхав кудись, то він, як правило, їхав назавжди. Зараз, завдяки технічному процесу, ситуація кардинально змінилася, і ми, перебуваючи в Києві, в Жмеринці, можемо бути глобальними громадянами, нітрохи не гірше, ніж будь-який житель Нью-Йорка або Лондона », – каже пан Дубровський.

За словами економіста, також змінилося мислення у плані ринкової економіки.

quote
«Люди сприймають як щось абсолютно нормальне, що можна заробляти бізнесом, що для абсолютної більшості людей це нормальна, почесна робота. Слава богу, вже залишилося небагато тих, для кого це ганебне торгашество і бариги. Але, на жаль, тих, хто до сих пір «мізками у совку», все одно вистачає », – констатує економіст.
quote
«Люди звикли сприймати як само собою зрозуміле, що в магазинах є великий вибір продуктів, що черг немає, що є величезний вибір різного роду розваг і так далі. Насправді, сучасної молоді просто неможливо пояснити, як люди стояли по кілька годин на морозі для того, щоб взяти лоток яєць. Вони розумом це можуть зрозуміти, але уявити собі це просто неможливо. Звичайно, у них інші турботи, вони по-іншому проводять свій час. В общем-то, це такі зміни, які нас наблизили до нормального цивілізованого способу життя », – резюмував експерт.