21 березня відбулася зустріч представників провідних економічних аналітичних центрів України з Прішиллою Тофано, постійною представницею Міжнародного Валютного Фонду в Україні та економістами місцевого офісу МВФ.
Метою зустрічі був обмін думками між пані Тофано, фахівцями МВФ та українськими економічними аналітичними центрами щодо поточної економічної ситуації в країні та ключових викликів перед Україною у 2025 році.
Представники економічної експертної спільноти поділилися з фахівцями МВФ своїм баченням цьогорічних ризиків, можливих джерел покриття дефіциту бюджету та пріоритетних інституційних змін.
Експерти аналітичних центрів розповіли про кілька ключових пріоритетів, на думку експертної спільноти – перезавантаження найпроблематичніших (згідно опитувань) відомств – Митної та Податкової служби (для цього необхідно ухвалити законопроєкт 9243), з передумовою обрання керівного складу комісіями з міжнародних експертів, подякували представникам МВФ за сприяння перезавантаженню Бюро економічної безпеки за вирішального голосу міжнародних експертів.
Також аналітики зазначили, що тривалий час залишаються нереалізованими заходи Уряду щодо запровадження критеріїв результативності роботи Податкової та Митної служби, оцінки їх роботи шляхом аналізу податкових розривів “tax gap”, проведення електронних податкових перевірок та реалізації ефективних антикорупційних заходів. Важливим є прийняття законопроєктів №12359, №12360.
Фахівці аналітичних центрів зазначили, що через неефективну роботу цих служб, через “сірі схеми” – держава втрачає 450-500 млрд. гривень щороку, зокрема через три найбільші схеми: “сірий імпорт” та контрабанда (120-167 млрд. грн на рік), тіньові схеми реалізації підакцизної продукції (35-38 млрд. грн.), виплати заробітної плати “у конвертах” (115-230 млрд. грн.).
Під час дискусії представники української економічної спільноти також зазначили важливість реформи судово-правоохоронної системи, важливості усунення недоліків адміністрування податку на землю, нерівномірність податкового навантаження, зокрема щодо оподаткування заробітних плат, необґрунтовані бюджетні видатки під час війни.
Участники дискусії обговорили економічні настрої бізнесу, перешкоди, перед якими постають підприємці у воєнний час, та шляхи їх подолання, а також результати опитування Світового банку про якість податкового адміністрування та про довіру до фіскальних органів в Україні.
Представниця МВФ зазначила важливість таких зустрічей та обміну ідеями, наголосила на критичності продовження зусиль по детінізації економіки України.
За підсумками дискусії учасники домовилися продовжити подальшу системну комунікацію з питань, що є актуальними для економіки країни.
P.S. На цій зустрічі з МВФ, зокрема, звучала наша тема про необхідність скасування обов’язковості актів виконаних робіт. Не хочемо наврочити, але, здається, справа просувається. Хоч і повільно. Але від себе робимо усе залежне, аби скасували цю радянську дурницю вартістю у 34 млрд грн або 0,6% ВВП (в розрахунках 2021 року).