Так, падіння податкових доходів на фоні економіки в умовах війни та низки запроваджених пільг на підтримку економіки не було компенсовано зростанням неподаткових джерел. В результаті, доходи зведеного бюджету цього місяця скоротилися на 18% або ж на 23,9 млрд грн до 109,4 млрд грн.
Податкові доходи продовжували скорочуватись і у квітні були на 23% або ж на 23,4 млрд грн менші ніж рік тому і становили 77,3 млрд грн. У квітні ПДФО виявився вже на 5% або ж на 1,3 млрд грн меншим ніж рік тому. Продовжували скорочуватись і податки на імпорт. Так, ПДВ на імпортні товари становив всього 28% доходів квітня 2021 року або ж 7,9 млрд грн. Ввізне мито – 8% або ж 0,2 млрд грн. Падіння акцизів поглибилося зважаючи на занулення ставки акцизу на пальне та імпортні автомобілі. Так внутрішній акциз скоротився на 5,4 млрд грн або ж на 74%, а імпортний – на 36% або ж на 2,4 млрд грн.
Водночас збільшились авансові відрахування по податку на прибуток підприємств в 3 рази до 6,4 млрд грн. Так, тільки Укргазбанк перерахував до бюджету у квітні 2 млрд грн податку на прибуток. Податкові доходи були б нижчими якби уряд не заморозив відшкодування ПДВ яке в цьому місяці становило 0 грн.
Якщо місяця падіння податкових доходів в березні було частково компенсовано неподатковими доходами держпідприємств, то цього місяця вже і неподаткові доходи показали значне падіння. Це падіння також було особливо помітним зважаючи на те, що минулого року у квітні НБУ перерахував 24,4 млрд грн в бюджет, в той час, як у 2022 році таке перерахування відбулося в лютому.
Одночасно видатки зведеного бюджету чи не у 2 рази перевищували доходи та становили 194,5 млрд грн (без врахування позабюджетних фондів). Це в 1,4 раза більше ніж рік тому. Найбільше в 5,2 раза або ж на 50 млрд грн зросли видатки на оборону. У 2,2 раза до 28,5 млрд грн — на правопорядок. Видатки на медицину збільшились на 39% до 16,5 млрд грн.
Видатки на соціальний захист зросли не так сильно (+12% або ж + 3,8 млрд грн), але їх питома вага в бюджеті становила 19%. Водночас спостерігалось падіння видатків на економіку (-8,9 млрд грн), не в усіх школах була змога і не всі громади знайшли кошти повністю сплатити зарплати вчителям. Видатки на освіту скоротились на 3,3 млрд грн або ж на 14%. Дещо просіли та видатки на ЖКГ, екологію та культуру.
В результаті, як і обіцяв нам Мінфін, дефіцит зведеного бюджету у квітні становив 84,4 млрд грн. І профінансований він був переважно (77 млрд грн) коштом внутрішніх джерел – це ОВДП та НБУ.
Проєкт фінансується Фондом міжнародної солідарності в рамках програми польського співробітництва з розвитку Міністерства закордонних справ Республіки Польща.
Публікація висловлює виключно думку автора та не може сприйматися, як офіційне становище Фонду міжнародної солідарності чи Міністерства закордонних справ Республіки Польща.