×
Заповніть, будь ласка, форму нижче для переходу на платіжну систему
Новини

Видатки на армію виросли в 10 разів

22.07.2022 Значна частина цих видатків йде на грошове забезпечення військових.

Якщо у 2021 році видатки на армію становили 156 млрд грн за рік, то тепер щомісячні видатки сягають 130 млрд. Це, безумовно, не могло не вплинути на структуру державного бюджету. В результаті видатки на армію складають 75% державного бюджету. При цьому обсяг виплат на грошове забезпечення військовослужбовців (військові не отримують зарплату в класичному розумінні) в червні сягнув 64 млрд грн. За травень ЗСУ отримали понад 60 млрд грн для грошового забезпечення.

? На що можуть претендувати військові по грошах? Грошові виплати, які зараз отримують наші військові, складаються з двох частин – щомісячного грошового забезпечення, (залежить від посади, звання, вислуги тощо) та додаткової грошової винагороди, встановленої на період воєнного стану. При цьому гроші виплачуються двома частинами у поточному місяці за попередній. Спочатку військові отримують грошове забезпечення (ця частина умовно стабільна), а потім додаткову винагороду, яка розраховується на підставі бойових наказів.

Для тих військовослужбовців, які безпосередньо не залучені до ведення бойових дій, додаткова винагорода складає приблизно 1000 грн на день, а для тих, які беруть участь у боях – приблизно 3000 грн на день. Місячна винагорода становить або 30 тис. грн, або 100 тис. грн відповідно.

Крім того, військовослужбовці можуть розраховувати ще на премії за знищену військові техніку (приміром, один збитий танк «коштує» 54 тис. грн) та винагороди за успішне виконання бойового завдання. Наразі порахувати середній розмір грошового доходу військовослужбовця доволі важко. Точніше він буде далеким віл реальної картинки, оскільки грошове забезпечення військового залежить від великої кількості чинників. Відтак розмір грошового забезпечення може суттєво різнитись в залежності від посади, звання, вислуги років, наявності виконання бойових завдань, професійності фінансової служби та інших факторів. Для прикладу, розмір премії може становити 200% – 300%. Плюс потрібно пам’ятати про високий рівень бюрократизації в армії, тому підстави для отримання додаткових виплат мають бути зафіксовані в цілій низці документів та рапортів.

❓ Скільки отримували військові раніше? У 2021 році середньомісячні витрати на грошове забезпечення одного військовослужбовця складали: для тих хто бере участь в ООС – 28 971,9 грн, які не беруть в ООС – 14 092,5 грн. На початок 2022 року мінімальне грошове забезпечення для солдата-контрактника становило від 10 тис. грн, для молодшого офіцера — від 13 тис. грн. Але пам’ятаймо, що це «гола база».

У травні В. Зеленський повідомив, що вторгненню Росії в Україну протистоять 700 тис. українських військових. Однак не ясно мова йшла виключно про ЗСУ чи про всі Сили оборони України які охоплюють й інші силові структури (крім ЗСУ). Крім того, планується додаткового мобілізувати 200 тисяч осіб, над чим ведеться робота. При цьому на початок війни чисельність Збройних Сил України становила близько 245 тис. осіб.

Звідки кошти? Видатки на армію були профінансовані коштом резервного фонду, який створений для фінансування непередбачених витрат (як от повномасштабна війна). Відповідно до Бюджетного кодексу, уряд має право самостійно скорочувати, перерозподіляти видатки та спрямовувати їх у резервний фонд. Внаслідок перегляду фінансування інших статей видатків збільшується резервний фонд, який і спрямовується на фінансування оборони, в тому числі й грошове забезпечення військовослужбовців.

Проєкт фінансується Фондом міжнародної солідарності в рамках програми польського співробітництва з розвитку Міністерства закордонних справ Республіки Польща.

Публікація висловлює виключно думку автора та не може сприйматися, як офіційне становище Фонду міжнародної солідарності чи Міністерства закордонних справ Республіки Польща.