25.05.2023
11 травня 2023 року Центр соціально-економічних досліджень CASE Україна провів дискусію на тему «Виклики відновлення».
У ній взяли участь підприємець, викладач Києво-Могилянської бізнес-школи Валерій Пекар; голова правління ГО Мережа національних інтересів «АНТС» Ганна Гопко; модератор – виконавчий директор CASE Україна Дмитро Боярчук.
Основні тези
- Різні країни мають своє бачення щодо відновлення України, кожен зацікавлений у підтримці з огляду на перспективи виграшу та корисність для себе.
- В Україні розробили план досягнення перемоги Sustainable peace manifesto. Перемога – це не тільки воєнна поразка рашистів, а й забезпечення сталого миру. У маніфесті висвітлено бачення щодо членства України в ЄС, НАТО, питання деімперіалізації РФ та енергетичної безпеки.
- Про відновлення потрібно говорити вже зараз, коли ще немає перемоги, оскільки: 1) люди втомлюються, виснажуються, їм потрібна картинка майбутнього, яка б підтримувала та надихала; 2) міжнародні партнери виділяють фінансування й хочуть бачити, на що йдуть їхні гроші; 3) вирішення демографічної проблеми – люди повинні розуміти, в яку країну вони мають повертатися; 4) вікно можливостей завжди обмежено в часі.
- Інерційний сценарій – один зі сценаріїв майбутнього, який насправді може ніколи не справдитися, якщо діють активні соціальні групи.
- Щоб інерційний сценарій не відбувся, потрібен тиск громадянського суспільства, а саме: завдання бізнесу – підготувати і запакувати величезну кількість проєктів; громадянського суспільства – збільшити спроможності громад, завдання кожного українця – подолати русифікацію в собі.
- У перспективі конфісковані активи, репарації та інвестиції від бізнесу різних держав є, але для їх залучення в Україні наявна ціла низка ризиків – правовий бізнес не відчуває підтримки державою під час війни, виклики податкової системи, відсутність політичної волі.
- В очікуваннях щодо відновлення є несумісні суперечності: короткостроковість і довгостроковість; український пріоритет і прозорість, підзвітність; швидко, дешево та якісно; централізація і децентралізація; Європа чи Америка.
- Основні принципи відбудови та відновлення: 1) партнерства; 2) фокусна реформа; 3) прозорість, підзвітність і верховенство права; 4) демократична участь, в основі якої децентралізація; 5) залученість усіх зацікавлених сторін; 6) включеність і чутливість до питань гендерного та інших балансів; 7) сталість, довгостроковість.
- На конференції в Лондоні ми маємо показувати всі важливі реформи, говорити про конфіскацію російських активів та їх пришвидшення, витискати політичну волю, домагатися повного воєнного забезпечення для України.
- Визначальний чинник війни – Збройні сили України. ЗСУ має визначити картинку на полі бою, тільки після цього буде перемога на інших фронтах і сталий мир.
Цей захід представлений CASE Україна Програми сприяння громадській активності «Долучайся!», що фінансується Агентством США з міжнародного розвитку (USAID) та здійснюється Pact в Україні. Зміст заходу є винятковою відповідальністю Pact та його партнерів i не обов’язково відображає погляди Агентства США з міжнародного розвитку (USAID) або уряду США.