22.02.2023
2 лютого 2023 року Центр соціально-економічних досліджень CASE Україна провів дискусію на тему «Якими повинні бути податки в Україні?».
У ній взяли участь експерт Growford Institute Костянтин Швабій; старший економіст CASE Україна Володимир Дубровський; модерував захід виконавчий директор CASE Україна Дмитро Боярчук.
Основні тези
- Збитки економіки в результаті воєнної агресії проти України становлять 130 млрд дол. США, потенційні ж втрати ВВП – 1.5–1.7 трлн грн. З розрахунку податкового коефіцієнта недонарахованих податкових надходжень min – 525 млрд грн, max – 600 млрд грн.
- За підсумками 2022 року податкові надходження забезпечують потреби зведеного бюджету менш як на 50% (за мирного часу – 85%).
- Скорочення видатків можливе за рахунок оптимізації державних органів (найчисельніший орган громадського порядку – Державна податкова служба) за допомогою технологій і цифрових рішень.
- Сьогодні у світі є чотири глобальні тренди – це виклики, які стоять перед державами: глобалізація, яка суттєво впливає на базу оподаткування; діджиталізація; демографічні зміни, старіння населення; кліматичні зміни, перехід до зеленої економіки.
- Основне рішення – підвищення ефективності адміністрування тих податків, які є зараз, запровадження нових чи зменшення ставок наявних недоцільне під час війни.
- Актуальне скасування акцизу на автомобілі, пільги 2% Єдиного податку, зменшення найбільш шкідливих податків для економіки – корпоративного і податку на працю, з одночасним переходом на податок на виведений капітал і податок на майно (землю та нерухомість), де менш еластична база оподаткування, яку важче приховати.
- Нагальним є зменшення дискреції (вирішення посадовою особою або державним органом будь-якого питання на власний розсуд), оскільки це зловживання корупційних і політичних схем.
- Основні рекомендації розширення податкової бази в ЄС: 1) протидія податковому ухиленню; 2) податкова оптимізація; 3) зміна податкового тягаря на менш еластичні бази оподаткування; 4) розширення бази оподаткування Corporate Contacts – податок на прибуток підприємств.
- Враховуючи рівень середнього доходу, купівельної спроможності населення, соціально-економічні умови, низьку інституційну спроможність контролюючих органів, потрібно обережно ставитися до імплементації законодавства Євросоюзу в Податковий кодекс і податкову систему, яку потрібно перезавантажувати.
- Податки в Україні мають бути помірними, простими й обов’язковими.
Повний текст за посиланням.
Організатор дискусії: Центр соціально-економічних досліджень CASE Україна. За підтримки та інформаційного партнерства з провідним діловим онлайн-виданням Економічна правда.
Цей захід представлений CASE Україна Програми сприяння громадській активності «Долучайся!», що фінансується Агентством США з міжнародного розвитку (USAID) та здійснюється Pact в Україні. Зміст заходу є винятковою відповідальністю Pact та його партнерів i не обов’язково відображає погляди Агентства США з міжнародного розвитку (USAID) або уряду США.