Незважаючи на високі показники фінансування, абсолютний розмір середньої пенсії не дозволяє стверджувати, що пенсійна система України ефективно бореться з бідністю серед людей похилого віку. На жаль, середній пенсіонер балансує на рівні встановленої міжнародної абсолютної межі бідності, отримуючи трохи більше двох доларів на день.
Коли людина виходить на пенсію, то втрачає майже 2/3 доходів, які отримував будучи найманим працівником, за словами експерта.
Анонсоване урядом підвищення пенсій на суму від 200 до 1000 грн – це не вирішення проблеми, тому що стосується воно тільки тих, хто вийшов на пенсію раніше і у кого інфляція вже «з’їла» пенсію чи не до рівня мінімальної. Якщо ж з кінця 2013 року і до початку 2017 р середня пенсія зросла на 19,8%, то ціни за той же період більш ніж удвічі.
Анонсоване урядом підвищення не є регулярним. Це означає відсутність гарантій підвищення пенсії (особливо якщо вона виявиться більшою за мінімальну) у наступному році, через рік, через два і навіть через п’ять. У результаті пенсію знову «з’їсть» інфляція, а співвідношення пенсії та середньої заробітної плати буде продовжувати скорочуватися.
Як же людям вижити? Яке існує рішення проблеми?
Один зі шляхів, за словами експерта, це монетизація свого житла за допомогою зворотної іпотеки. Зворотня іпотека – це кредит, що надається під заставу житла. Пенсіонер може отримувати періодичні виплати (щомісячні або кілька великих виплат) під заставу житла. На ці кошти нараховуються відсотки, але пенсіонер не буде обслуговувати і погашати кредит. Борг буде повернений кредитору тільки після продажу житла. Різниця між вартістю житла та тілом боргу з відсотками буде повернута нащадкам пенсіонера. При цьому право власності, право використання і право проживання залишається за пенсіонером.
Переваги зворотної іпотеки:
- можливість продовжувати жити у своїй оселі;
- відсутність необхідності повертати борг;
- гнучкість виплат;
- відсутність зобов’язань цільового використання грошей;
- відсутність додаткової відповідальності за борг, а також можливість повернути його.
Для того, щоб зворотна іпотека запрацювала в Україні, у першу чергу, повинен бути створений правовий та економічний фундамент. Необхідне впровадження правових інститутів, які чітко визначають права і обов’язки сторін, що обмежують можливість зловживань і махінацій. Крім того, для реалізації цього інструменту також потрібні і економічні передумови.
Досвід розвинених країн свідчить, що при належній організаційній роботі держави зворотна іпотека, зручний фінансовий інструмент для літніх людей, щоб збільшити свої грошові доходи.