×
Заповніть, будь ласка, форму нижче для переходу на платіжну систему
Публiкацiя

Зворотня іпотека: чи спрацює це в Україні?

18.04.2017Економічна правда” аналізує критичний стан пенсійної системи в Україні та вірогідність застосування одного із альтернативних інструментів – зворотну іпотека. Експерти CASE Україна розповіли, наскільки це перспективний шлях для України.

Середній пенсіонер балансує на межі бідності, отримуючи в день близько 2 дол, а це абсолютна межа бідності за міжнародними стандартами. Крім того, пенсіонери живуть за межею національної бідності, встановленою прожитковим мінімумом. Середня пенсія — 1 828 грн, а прожитковий мінімум для осіб, що втратили працездатність, — 2 500 грн. Це не дає можливості пенсіонерам нормально існувати.

За кількістю угод лідирують США, за виплаченими сумами — Британія. Це, скоріш за все, пов’язано з вартістю нерухомості, яка в Британії майже удвічі вища, ніж у США.

Що ж таке зворотна іпотека? Це кредит, який не потрібно повертати. У чому вигода для отримувача зворотної іпотеки?

По-перше, пенсіонер щомісяця або одноразово отримає велику суму коштів (вартість квартири) та зможе використати її на власний розсуд.

По-друге, він до смерті матиме право проживати у своєму житлі на правах власника, навіть якщо банк виплатить всю суму вартості житла за договором.

Є кілька плюсів та мінусів зворотної іпотеці. Серед мінусів:

  1. якщо особа використала надані банком кошти, то оплачувати страховку і підтримувати житло в належному стані доведеться з власної кишені.
  2. також прив’язка до житла: людина не зможе переїхати до дітей чи внуків. Відсутність людини в квартирі, на яку оформлена зворотна іпотека, не повинна перевищувати 12 місяців.
  3. максимально банк може повернути 60% вартості житла, решта коштів буде використано на відсотки та страхові виплати.

Серед плюсів:

  1. можливість користуватися вартістю житла і при цьому не втрачати його.
  2. нема додаткової відповідальності за кредитом. Якщо вичерпано баланс нерухомості і він для особи мінусовий, то особа нічим не відповідає.
  3. отримані за зворотною іпотекою кошти не оподатковуються.

На думку експертів, якщо цей інструмент зацікавить українців, запрацювати він зможе лише після стабілізації економіки, валюти і зниження рівня інфляції. Інакше ризики будуть значними, і банки навряд чи зможуть розглядати інвестиції у такі проекти.

Зараз маємо плаваючий курс, але у нас не працює хеджування, не працюють валютні ф’ючерси. Через кілька років ситуація постійних валютних шоків відійде в минуле, і економіка поступово перебудується. Ми говоримо про перспективу, коли інфляція становитиме 5-6%.