– Дерегуляція і податкова реформа просуваються вперед не те щоб семимильними кроками, але все ж відчутно. Об’єктивним показником прогресу є вартість ведення бізнесу – з 2015-го по 2016 рік вона знизилася на 8% в поточних цінах. Але справи у малого бізнесу йдуть все гірше – і суб’єктивні скарги підприємців підтверджуються об’єктивними даними про скорочення реєстрації нових бізнесів, особливо фізосіб-підприємців, коментує експерт.
Чим менше підприємство, тим воно гірше оцінює регуляторний клімат і зміни, що відбуваються в ньому. І тим гірше його фінансово-економічний стан. Наприклад, всі податкові поліпшення торкнулися тільки загальної системи оподаткування. А мікробізнес, який використовує спрощенку, може радіти хіба що тому, що її не скасували і не урізали. Стараннями Мінсоцполітики навіть непрацюючі підприємці зобов’язані платити ЄСВ, що призвело до масового закриття і відходу в тінь тих, хто працює від випадку до випадку, а торговці “складною побутовою технікою” були зобов’язані використовувати РРО. У багатьох містах розгорнулася ціла війна проти тимчасових споруд.
Фундаментальна причина цього – відносна слабкість і розрізненість мікробізнесу. Малий бізнес став втрачати завойовані позиції і ризикує втратити все, якщо не почне ефективно боротися за свої інтереси. Підприємцям потрібно переломити ситуацію – об’єднатися, висунути добре продумані і реалістичні вимоги і донести їх до політиків. Зрештою, кілька мільйонів голосів – це вагома картка в політичній боротьбі.