11.08.2018
Чому держбюджет недоотримує кошти, за рахунок чого можна виправити ситуацію і на які непопулярні заходи для цього доведеться піти влади.
Майже 10 млрд грн недоотримав державний бюджет України в I півріччі 2018 року, тоді як рік тому ситуація в держфінансах не могла не радувати – центральний бюджет за 6 місяців виконали з профіцитом 29 млрд грн.
Дмитро Боярчук, виконавчий директор CASE Україна, разючий контраст у показниках пояснює тим, що в квітні 2017 року до бюджету надійшли 29,7 млрд грн, конфісковані у екс-президента Януковича і його оточення, і 13,3 млрд грн прибутку Нафтогазу. Виконанню бюджету у минулому році сприяла більш агресивна інфляція.
Положення держфінансів навряд чи катастрофічне, за оцінками експерта.
“Я оптимістично оцінюю ситуацію: вона виглядає не так гламурно, як у минулому році, коли у бюджеті були величезні залишки, але доходи нормально зростають, – каже економіст. – Однак є дірка у Пенсійному фонді приблизно у 10 млрд грн і проблема з наповнення від ЄСВ, де план був явно завищений, по всій видимості, у розрахунку на збільшення мінімалки “. Мова йде про мінімальну зарплату, яку з далеким прицілом на вибори планомірно підвищують з січня 2017 року. Тоді мінімалку подвоїли до 3,2 тис. грн, а з січня 2018 го підняли до 3,7 тис. грн. При цьому перші особи держави періодично озвучували щедрі обіцянки підвищити мінімальну зарплату до 4,2 тис. грн до кінця 2018 року.