07.08.2018
Нинішні методи боротьби з корупційними схемами на українській митниці – неефективні
Із великою часткою імовірності Національна поліція незабаром може увійти “в долю” в корупційних схемах на українській митниці. Таку думку виданню “ГОРДОН” висловив старший економіст CASE Україна Володимир Дубровський, коментуючи інформацію німецької газети Süddeutsche Zeitung про те, що через корупцію на митниці Україна втрачає €4,8 млрд на рік.
“За нашими даними, сума збитків за махінації на українській митниці, яку вказала німецька газета, завищена. Ми одержували суми в розмірі 75 млрд і 25 млрд грн. Тобто це далеко не ті показники, які опублікували німці. Можливо, вони мали на увазі обсяги заниження митної вартості, а не гроші, які недоотримав бюджет. У такому разі це цілком реальна сума і навіть, можливо, занижена. Узагалі схеми на митниці сформувалися ще в 90-ті роки, коли у нас були дуже високі мита. Наприклад, до 2005 року в Україну легально не було завезено жодного мобільного телефона. Верховна Рада визнала це предметом розкоші і встановила на них колосальні мита, які ніхто не платив. Коли СБУ дала повноваження контролювати контрабанду, вона просто “увійшла в долю”.
Зараз “в долю” напевно увійде Нацполіція. Методи боротьби зі схемами на митниці – неефективні”, – підкреслив Дубровський.
Він наголосив на необхідності впровадження електронних товарно-транспортних накладних.
“Зараз ситуація, звичайно, більш-менш стабільна, але не благополучна. Фури з товаром, на який вказують занижену вартість, продовжують в’їжджати в Україну. Концепції справжнього реформування митниці не впровадили – прем’єр сказав, що він і так задоволений її роботою. Програма зависла в повітрі. Замість цього у нас почали впроваджувати реформу митниці, розроблену самими митниками. Зрозуміло, що вони себе не скривдять. Нам бажано ввести електронні товарно-транспортні накладні. Тому що на цей момент фура, яка проходить митницю, покидає її з документами, оформленими не належним чином. А дістати підроблені документи проблеми немає. Контролювати кінцеві продажі – абсурдна пропозиція. Так митники хочуть відвернути увагу від себе.
Як тільки товар потрапляє на склад, нічого довести вже неможливо”, – резюмував Дубровський.
Україна посідає 130-те місце з 180 країн у рейтингу Transparency International “Індекс сприйняття корупції” за 2017 рік. Як заявив у липні 2018 року директор Національного антикорупційного бюро Артем Ситник, Україна недостатньо протидіє корупції.
6 серпня німецька газета Süddeutsche Zeitung із посиланням на документи – митні і транспортні накладні, які опинилися в розпорядженні видання, – повідомила, що через корупцію на митниці Україна втрачає €4,8 млрд на рік.
Як розповіло джерело, близьке до Одеської митниці, у корупційні схеми залучено не тільки митників, але і співробітників Служби безпеки України, а також поліції.