×
Заповніть, будь ласка, форму нижче для переходу на платіжну систему
Експертний коментар

НБУ після Гонтаревої

20.11.2017 На посаду очільника НБУ претендують виконувач обов’язків його голови Яків Смолій та голова правління “Райффайзен банк Аваль” Володимир Лавренчук. Виконавчий директор CASE Україна Дмитро Боярчук у статті для “Новое время” оцінив як розвиватиметься регулятор при кожному з кандидатів.

За словами експерту, Лавренчук – людина, яка розбирається в банківському секторі, можливо, в нього є якісь нові ідеї для роботи НБУ. Але радикальних змін у роботі Нацбанку або зворотних тенденцій у реформах не відбудеться, вважає економіст.

Що вже зроблено – перехід від фіксованого курсу до квазіпливучий – зараз він рухається до серйознішої лібералізації. Також пройшло очищення банківської системи – це величезний крок.

З точки зору користувача проведені зміни були болючими. Кілька хвиль шокової девальвації, багато банків вийшли з ринку із серйозними втратами. Але якщо оцінити з точки зору економіста, думаю, було зроблено величезний прорив.  Зараз це важко оцінити, але плаваючий валютний курс – це фундамент, на основі якого можна будувати довгостроковий стійкий ріст. Цю жертву будуть оцінювати за 5-10 років. Жертву, тому що людина, яка це робить в публічному просторі, себе фактично вбиває.

Банки були безкарні – за все відповідав або платник податків або клієнт. Ця практика була ще гіршою, ніж навіть крадіжки. Якщо починаються валютні проблеми, банки швидко включалися, розуміючи, що вони руйнують підвалини економічної системи, але дуже добре заробляли.

Почистили систему надзвичайно добре і це – величезний крок.