×
Заповніть, будь ласка, форму нижче для переходу на платіжну систему
Новини

Міграційна криза: чи повернуться українці додому?

13.06.2022 У разі продовження війни на невизначений період 57.1% українців планують майбутнє своїх дітей чи онуків за кордоном. Нині передчасно робити висновки про реальні масштаби демографічних втрат через зовнішню міграцію.

9 червня 2022 року Центр соціально-економічних досліджень CASE Україна провів дискусію на тему «Міграційна криза: чи повернуться українці додому?». У ній взяли участь професорка та дослідниця Київської школи економіки (КШЕ) Ганна Вахітова; академік НАН України, директор Інституту демографії та соціальних досліджень ім. М. Птухи НАН України Елла Лібанова; модерував захід виконавчий директор CASE Україна Дмитро Боярчук.

Основні тези

  • Результати опитувань засвідчили настрої населення: у разі продовження війни на невизначений період 57.1% українців планують майбутнє своїх дітей чи онуків за кордоном; у разі підписання перемир’я, припинення вогню та бомбардувань близько половини людей готові продовжувати жити в Україні; у разі припинення війни через зміну влади в Росії 76.8% українців планують майбутнє вдома; у разі вступу України до НАТО та якщо війна припинеться через капітуляцію Росії 85% українців залишаться в Україні; невеликий відсоток (1.8%) планує виїхати з країни за будь-якого сценарію розвитку подій.
  • На сьогодні додатково до людей, які перебували за кордоном на початок війни (3.5 млн), виїхало 2.8 млн осіб. Зараз за кордоном перебувають 6.5 млн українців, переважна більшість яких – особи працездатного віку.
  • Питання повернення людей в Україну дуже сильно пов’язане з тривалістю гарячої фази вйни. 90% населення, яке виїхало під час воєнного стану, хочуть повернутися, проте люди, які залишаються за кордоном на певний час, поступово адаптовуються.
  • «Воєнні емігранти» поділяються на дві групи: перша – 85–90% тих, хто втікав від війни захищаючи своє життя; друга – 10–15% намагалися скористатися ліберальними умовами перебування в інших країнах, отримати легальний статус і роботу за кордоном.
  • Нині передчасно робити висновки про реальні масштаби демографічних втрат через зовнішню міграцію. Оцінки ООН показують практично вдвічі більші цифри порівняно зі статистикою Прикордонної служби України, основна причина – великий розрив між подачею заяви і датою отримання статусу біження чи тимчасового прихистку.
  • Україна повинна боротися за кожну людину, яка покинула країну. Усі, хто вимушено виїхав, – це складники українського суспільства, це майбутнє держави.

Повний текст за посиланням.

Відео дискусії:

Організатор дискусії: Центр соціально-економічних досліджень CASE Україна. За підтримки та інформаційного партнерства з провідним діловим онлайн-виданням Економічна правда та просвітницькою ініціативою Останній Капіталіст.