×
Заповніть, будь ласка, форму нижче для переходу на платіжну систему
Публiкацiя

Енергетика під ударом: що потрібно знати українцям?

25.11.2022 17 листопада 2022 року Центр соціально-економічних досліджень CASE Україна провів дискусію на тему «Енергетика під ударом: що потрібно знати українцям?».

У ній взяли участь директор Центру досліджень енергетики Олександр Харченко; колишній міністр енергетики та вугільної промисловості України, голова наглядової ради Київенерго Іван Плачков; модерував захід виконавчий директор CASE Україна Дмитро Боярчук.

Публікуємо ключові тези дискусії, а також стислий переказ доповідей спікерів.

Основні тези

  • Удари по енергетичній інфраструктурі зруйнували дуже багато генеруючих потужностей на теплових електростанціях. Рівень пошкоджень оцінюють більш як на 50%.
  • Оскільки велику частину енергетичної системи країни зруйновано, для недопущення перезавантаження працюючих трансформаторів енергетики відключають споживачів.
  • Енергосистему побудовано таким чином, що коли спрацьовує захист (автоматичне частотне розвантаження), у системі відключаються всі електростанції. Потрібно готуватися до можливої відсутності електроенергії на період тиждень-два.
  • Опалення напряму пов’язане із ситуацією з електроенергією та газом. Важливо забезпечити електрикою газові насоси, оскільки компресорні станції потребують живлення.
  • Потрібен перший віце-прем’єр-міністр з питань паливно-енергетичного комплексу для швидкого реагування та позбавлення бюрократичного складника у процесі прийняття рішень.
  • Цілодобово триває робота з міжнародними партнерами для залучення коштів на закупівлю потрібного обладнання. На завершальній стадії – надання пільгового кредиту від Світового банку – 150 млн дол. США для Укренерго та 35 млн дол. США гранту для розподільчих компаній.
  • Проблеми, що заважають залучати більше ресурсів для відновлення енергосистеми України, – інституційна неспроможність, процедури погодження, неефективність державного апарату.
  • У разі відключення опалення рекомендовано мешканцям міст виїжджати до родичів у села, заміські будинки, де є альтернативні джерела теплопостачання, щоб перечекати період до відновлення інфраструктури.

Переказ дискусії (відео повної дискусії за посиланням)

– Удари по енергосистемі активно почалися від середини жовтня, посилились обстріли, перебої з електроенергією, водопостачанням. З одного боку, міністр енергетики каже про ураження 30% енергетичної інфраструктури, з іншого голова ДТЕК стверджує, що ситуації Армагеддону, коли все розіб’ють, бути не може. На вашу думку, наскільки серйозна ситуація?

Іван Плачков

Ситуація вкрай серйозна, сьогодні стала навіть критичною. Ворог завдає ударів по енергетичній інфраструктурі, зруйновано чимало генеруючих потужностей на теплових електростанціях. Дуже багато зруйновано магістральних і розподільчих ліній електропередач і опорних підстанцій різного класу напруги, які розподіляють електропотужності на інші підстанції та до споживачів.

Оцінюю рівень пошкоджень енергетичної інфраструктури більш як на 50%, враховуючи вчорашні та нинішні удари. Ми можемо втратити не тільки більшість електропостачання, а й газопостачання, оскільки почалися удари по газовидобувним підприємствам. Можливо, будуть удари й по газорозподільчим станціям, що може призвести до унеможливлення транспортування газу в деяких регіонах і у великих містах.

Це означає відсутність тепла, особливо у великих містах. Київські ТЕЦ працюють виключно на газі й більшість станцій працюють так. Ми до цього готувалися і передбачали. Місцеві органи влади звернулися до мешканців, в яких є родичі в заміських будинках, які мають альтернативні джерела теплопостачання, з рекомендацією перечекати цей період до відновлення всієї інфраструктури.

Сьогодні ситуація дуже складна й через те, що енергетики використали абсолютно весь свій запас обладнання і матеріалів для відновлення підстанцій і лінії електропередач. Особливо критична ситуація з трансформаторами, вимикачами. Їх виготовляють на замовлення, термін виробництва яких не менше двох-трьох місяців, а трансформатори майже пів року. Ми зараз звертаємося до наших друзів, колег енергетиків з інших країн для того, щоб отримати за змогою обладнання. Проте багато країн працюють на різних класах напруги, обладнання на складах у резерві немає. Тому ситуація надто складна, але Армагеддону ми не допустимо.

Зараз енергетики відключають споживачів, є графік аварійних, не аварійних, спеціальних відключень. Вони не дозволять, щоб уся Україна залишилася без світла тому, що після всіх аварійних відключень в енергосистемі є такий захист, як автоматичні частотні розвантаження. Вони спрацюють, хоча багатьох споживачів відключать від електроенергії.

– Чи означає ця ситуація, що впродовж доби людям зможуть дати змогу підзарядитися?

Іван Плачков

Я не сказав би на добу, нам треба готуватися до відсутності електроенергії на тижденьдва. Коли спрацьовує захист, в енергосистемі відключаються всі електростанції, це так званий блокаут, аналогічно як було двічі в Сполучених Штатах.

Крім аварійних та екстрених відключень, у нашій енергосистемі працює автоматичне частотне розвантаження. Буде дуже мало споживачів, але енергосистема функціонуватиме, буде змога поетапно підключати інших споживачів. Так її побудовано і спроектовано.

Я не допускаю ситуації, коли всі електропередачі зупиняться і не буде електроенергії. Так, буде скорочення, деякі регіони можуть бути без електроенергії, навіть деякі міста, але загалом енергосистема функціонуватиме.

Ми отримали повідомлення про обстріли ліній електропередач Хмельницької та Рівненської атомних електростанцій. Не було зв’язку пів доби з енергосистемою на лінії 750 кВт. Тобто ситуація надкритична, але енергосистема працює, енергетики робитимуть усе можливе і неможливе для того, щоб її зберегти і поетапно підключати споживачів до енергосистеми.

– Передбачається зниження температури, які перспективи з опаленням? Очікується, що опалення буде залишатися, але для цього потрібні енергонасоси для підкачування на об’єктах, які виробляють тепло.

Олександр Харченко

Безумовно, ситуація з опаленням напряму пов’язана із ситуацією з електрикою і газом. Один з великих параметрів, який нам дуже важливий, – забезпечення електрикою газових насосів, оскільки компресорні станції потребують живлення. Зараз здійснюють цілий комплекс заходів, щоб навіть за найгіршого розвитку подій газ залишився в людей.

Загрози, до яких ми готувалися ще з квітня-травня, коли розуміли, що будуть атаки на критичну інфраструктуру, не завжди відповідали нашій підготовці. Судячи з інтенсивності ушкоджень, ми ще не до всього готові, є моменти, які треба надолужити. Працюємо інтенсивно, через тиждень-півтора ситуація буде більш стабільною в частині безпеки подачі газу.

Від подачі газу тепло залежить безпосередньо, але так само тепло залежить від електрики. Тут є кілька можливих аспектів. ТЕЦ, де є когенерація, де є одночасно електрика і тепло, – це одна ситуація, але є багато міст і містечок, в яких постачання здійснюють з котелень, де немає власної генерації електрики. Тут шалена проблема: там, де місцева влада не потурбувалася і не поставила генератори на свої котельні або ще не встигла, зараз вони мусять бігти і робити це.

Дуже важливо забезпечити частину інфраструктури незалежним живленням. Люди мають отримувати тепло взимку, але місцева влада в різних регіонах відпрацювала цю ситуацію по-різному. В одних регіонах закупили приватне обладнання, встановили його та інтенсивно працюють над тим, щоб людей убезпечити. Проте є регіони й невеликі міста, де цього не зроблено. Зараз активно працюють з тим, щоб знайти потрібної потужності генератори для якнайшвидшого їх встановлення, але деякі регіони фактично підставляють людей під удар і ситуація вкрай небезпечна.

– Трансформатори довго виробляти, обладнання на складах недостатньо, ми звертаємося за допомогою до різних країн. Коли знищують підстанцію без нового трансформатора, зробити з’єднання чи перерозподілити неможливо, як це відбувається?

Іван Плачков

Ситуація тривожна, у різних регіонах і на різних об’єктах ситуація різна. Наприклад, працювало три трансформатори, два з яких зруйновано, працює один. Щоб не допустити його перезавантаження, енергетики відключають споживачів. Деякі об’єкти, підстанції повністю зруйновано, енергетики перепідключають інші схеми, щоб заживлити інші трансформатори.

Це дуже складна технологічна професійна робота, але те, що в енергетиків зараз майже немає резервів, – це факт. Немає тому, що багато років перед енергетиками були борги. Зараз потрібна 100% виплата заборгованості за минулі періоди для того, щоб енергетики могли купити це обладнання.

Звертаюся до уряду та НКРЕКП, щоб вони змінили механізм роботи енергоринку для збільшення надходження коштів, особливо генеруючим розподільчим компаніям. Зрозуміло, що нам потрібно активізувати роботу з Євросоюзом для постійної координації постачання обладнання в Україну та розміщення замовлення на підприємствах європейських країн. Уже зараз потрібно це розміщувати, уже зараз потрібно відновлювати.

Трансформатори справді виготовляють місяцями, до пів року. Акції Запорізького трансформаторного заводу передали в управління Міноборони, і я вкрай здивований. Роботу потрібно провадити дуже потужно, потрібен перший віце-прем’єр-міністр з питань паливно-енергетичного комплексу, бо сьогодні цей фронт не менш важливий, аніж на передовій. Координацію здійснюють на недостатньому рівні, енергетики працюють, проте у них немає повноважень паралельно працювати з такими міністерствами, як Мінфін і Мінекономіки. Рішення потрібно приймати миттєво, професійно, не чекаючи, доки прем’єр-міністр збере нараду. Цей напрям треба обов’язково посилити.

Щодо тепла, я радив би людям готувалися до того, що його не буде. Особливо у великих містах, де розміщено ТЕЦ. Якщо пошкоджено один трансформатор чи один насос – станція не працює. Це може залишити багатьох людей без тепла, тому важливі громадські пункти обігрівання.

Масові удари триватимуть. Тим людям, які можуть виїхати зараз за кордон, я раджу виїжджати, а тим, які можуть виїхати за місто в села, – також. Що менше людей, то легше зберегти систему.

Я не хочу робити песимістичного прогнозу, але можуть початися проблеми з харчуванням. Якщо немає електроенергії – не працюють підприємства. Так само з продукцією нафтопереробки. Тому ми повинні все осмислювати і готуватися до найважчих сценаріїв, сподіваючись на роботу протиповітряної оборони. Цю роботу потрібно провадити на рівні віце-прем’єра, координувати завдання та працювати з іншими міністерствами.

Олександр Харченко

Запорізький трансформаторний завод нині не працює, на конвеєрі є кілька діючих трансформаторів, але вони постійно перебувають під обстрілами.

Робота з міжнародними партнерами провадиться цілодобово. Я з’єднувався з Південною Кореєю, де є два трансформатори на 330 кВт, які ми намагаємося залучити в Україну. Так само колеги працюють на інших напрямках – Ірландія, Латвія. Треба розуміти, що це все складне обладнання, його не виготовляють швидко. Ми зараз намагаємося знайти готові трансформатори або ті, що перебувають на стадії виробництва. Для цього мобілізуємо всі можливі фінансові та політичні ресурси.

Цей процес не лідирує в роботі Міністерства енергетики: ані інституційно, ані за фактом воно не виконує роль консолідатора, лідера, який би об’єднав усю роботу донорів. Попри це триває активний діалог, партнери бачать, що відбувається. Укренерго відіграє важливу роль, також задіяні інші приватні компанії. Обленерго, аналізуючи стан, надають інформацію, перелік обладнання, що найнагальніше – погоджують.

Проте мушу визнати, що з нашими партнерами та сама проблема, що й зі зброєю. Треба пройти бюрократичні процедури, домовитися, знайти кошти, щоб покрити вартість обладнання. Тому цей процес непростий, якби була позиція першого віце-прем’єра, який би був прозорим і зрозумілим для західних партнерів лідером з українського боку і координував всю діяльність, – це, звісно, зробило б ситуацію більш керованою.

– Ми шукаємо обладнання за кордоном, можна пояснити докладніше, на яких умовах це відбувається? Це як кредит, кредит кому, від приватних компаній, державі?

Олександр Харченко

Ми опрацьовуємо всі форми, з українського боку є ще така проблема, як інституційна неспроможність. Крім оператора магістральних мереж Укренерго, серед державних компаній жодна не користується довірою партнерів. Укренерго мають пропозиції щодо кредитів на суму 600 млн євро на відновлення. Вони зараз у процесі оформлення цих кредитів, які надаватимуть на пільгових умовах.

Укренерго не може покрити потреби регіональних розподільчих компаній, що дуже важливо. На практиці споживачі залежать від них не менше, аніж від магістральних. Навіть якщо Укренерго відновила б свої підстанції, а в регіональної компанії Обленерго їх зруйновано, то доносити електрику до споживачів немає чим. Це також треба покривати.

По-друге, є досить велика проблема, яка називається процедури. Укренерго та інші державні компанії мають працювати через «Прозорро». Відповідно термін навіть просто процедури закупівлі триває шість місяців – тендерна процедура, бюрократія, узгодження.

Ми перебуваємо в ситуації, коли знайшли трансформатор, умовно в Африці, то давайте тягти його від африканського власника, а якщо оголосимо тендер, то взагалі його ніколи не отримаємо. Тому тут бюрократичних процедур вистачає і проблем згенеровано багато. Їх обговорюють з міжнародними партнерами, зараз триває пошук форм, яким чином платити гроші, але немає змоги обійти процедуру. Можливо, цей функціонал візьмуть на себе агенції ООН.

Існує ще одна проблема. Вчора один з мерів досить великого українського міста розповів, що вони вклали 1.5 млн своїх грошей, отримали грант на 4.5 млн, ввезли на всю цю суму генераторів, проте їх уже тиждень не пропускає митниця. Через це місто під час останньої атаки не мало подачі води і тепла до людей майже впродовж доби. Просто тому, що митниця на тиждень затримала генератори на кордоні.

На жаль, цю неефективність державного апарату шалено видно. Так само досі процвітає корупція, і я впевнений, що це затримання на кордоні має своє просте пояснення. Тому дуже багато проблем пов’язано з українською інституційною спроможністю уряду.

На тлі зусиль Укренерго, енергетиків багатьох обласних компаній, небайдужих людей простежується абсолютна неефективність на державному рівні.

Іван Плачков

У мене є досвід роботи в державних інституціях, тому я кажу про першого віце-прем’єра. Для спрощення всіх процедур потрібні відповідне розпорядження, постанови Кабміну чи зміни до законодавства.

Наприклад, керівник Укренерго готує розпорядження та пропозиції, процедура узгодження триватиме місяць-два. Перший віце-прем’єр на одній нараді дає завдання всім органам і через два дні на наступній нараді готовий документ, який лягає на стіл прем’єр-міністру. Питання стає вирішеним безпосередньо в уряді.

Щоб робити зміни в законодавстві, потрібна законодавча ініціатива, яку має уряд. Людина збирає пропозиції всіх енергетичних компаній, систематизує і працює з депутатами для того, щоб швидко прийняти ці зміни. Якщо керівник компанії Укренерго чи Енергоатому працюватиме з депутатами і першим віце-прем’єром, то це зовсім інша картина.

Щодо фінансування, я вважаю, що потрібно залучати такі фінансові інституції, як Європейський банк і Світовий банк. Там можливостей дуже багато. Колись Світовий банк фінансував енергетичний комплекс у великих обсягах. Треба співпрацювати, щоб вони кредитували не тільки державні компанії, як вони це робили донині під державні гарантії, а й фінансували приватні розподільчі компанії, в яких немає коштів для збереження та відновлення.

Триває робота з нашими партнерами, але запасу обладнання недостатньо для забезпечення всіх наших потреб. Тому так важлива робота з європейськими інституціями та Світовим банком. Потрібна гарантія фінансування таких потужних інституцій, як Alsam, General Electric, південнокорейські компанії, японські.

Немає сумнівів у перемозі України, вся міжнародна спільнота вірить у потужний економічний розвиток. Зрозуміло, що Україна виконає зобов’язання з повернення фінансових коштів тим чи іншим способом.

– Турбує питання про роботу з населенням. Мер Кличко зробив заяву про те, що може бути евакуація, але оскільки це обговорення було дуже бурхливим, потім він заспокоїв і закликав поки що не турбуватися. На вашу думку, що потрібно людям донести, щоб ситуацію сприймали?

Іван Плачков

Висловлювання щодо евакуації абсолютно неправильне. Я раджу людям на три дні, тиждень-два виїхати за місто до родичів у села, в заміські будинки, туди, де є альтернативні джерела теплопостачання, доки енергетики відновлять теплопостачання в місті. Тобто виїхати і перечекати цей період.

Наприклад, немає електроенергії, зупинилися насоси і циркуляція теплоносія в будинку. За температури -5,-10, -15 всі внутрішньобудинкові трубні системи замерзнуть, вийдуть з ладу і більше не працюватимуть. Тому дуже важливо, щоб у будівлі незалежно від форм власності – це офіс, адміністративна будівля чи приватний будинок – була підготовлена досвідчена людина, яка одразу перекриє теплоносій на цей будинок і спустить воду, щоб зберегти внутрішньобудинкову систему цілою. Коли енергетики відновлять, треба знову запустити систему. Якщо цього не зробити, буде дуже багато пошкоджень.

Тому це надважлива робота для місцевих органів влади. Кожний будинок вони повинні перевірити, чи є така людина, навіть списки з відповідальними прізвищами мають бути, бо відновлювати – це неймовірні кошти. Якщо тріснуть труби, відремонтувати майже неможливо, це як ракетний удар по будівлі.

Олександр Харченко

Фактично такі відповідальні люди є в кожному ОСББ. У багатьох будинках, які залишилися в комунальних компаніях, їх, на жаль, часто немає. Тут я кожному українцю зараз радив би проявити власну ініціативу і дізнатися про те, що з його будинком, як зливати воду з труб у разі серйозної ситуації, чи потребує індивідуальний тепловий пункт додаткового живлення,чи не є для цього будинку критично важливо скинутися на генератор, щоб зберегти тепло в оселях під час холодів, якщо будуть відключення.

Тут є багато питань, які для кожного будинку можуть відрізнятися, але сьогодні українці життєво зацікавлені у своєму житлі. Це має бути зроблено самими людьми за власною ініціативою або місцева влада має організувати цей процес.

– Яка зараз ситуація на Запорізькій АЕС, чи не втрачено її для нашої енергосистеми на найближчі місяці?

Олександр Харченко

Це залежить від результатів роботи ЗСУ.

– Чи матиме негативний вплив на функціонування української енергосистеми арешт часток стратегічних підприємств Житомир-, Херсон-, Кіровоград-, Рівнеобленерго та цінних паперів, власниками яких є росіяни?

Олександр Харченко

Херсонобленерго не існує, його зруйновано. Що стосується інших, то,на мою думку, це ніяк не впливає з погляду роботи на землі. Можливо, держава, реалізуючи себе як власника, зможе більш ефективно працювати з донорами над технічною допомогою, аніж приватні власники з російського боку. Тут, сподіваюся, зможуть організувати нормальний робочий процес.

Іван Плачков

Я вважаю, що ситуація в цих Обленерго поліпшиться. Зазвичай вони працюють за всіма нормативними правилами, законами України, але поглядають на власника з Москви, яка буде його реакція. Зараз не звертатимуть уваги на тих власників, тому ситуація поліпшиться.

– Як можна використовувати малі модульні атомні реактори?

Олександр Харченко

Перший у світі малий модульний реактор мають запустити 2027 року, тому в найближчій перспективі для України це питання неактуальне.

Іван Плачков

Я попросив би Енергоатом, Міністерство енергетики та всіх інших, щоб вони зупинили інформаційні бульбашки з приводу будівництва реакторів. Краще зосередилися б на Запорізькій атомній електростанції задля збереження її для України. Якщо окупанти будуть виходити, вони зроблять усе можливе, щоб у нас не залишилася станція із шістьма енергоблоками.

Зараз потрібно, щоб наш персонал залишився на Запорізькій АЕС. Вони мають зберегти станцію для України в робочому стані. Якщо там будуть сидіти працівники з Росатому, вони виведуть усе з ладу. Треба дати меседж нашим працівникам зберегти станцію для України.

Олександр Харченко

Люди на Запорізькій станції, насамперед в Енергодарі, реально роблять свою роботу в умовах щоденного подвигу.

– Чи існують напрацьовані механізми гарантії для Світового банку чи інших інституцій, які могли б закуповувати трансформатори чи генератори?

Олександр Харченко

Є гарантії, є кредити. Зараз сума пільгового кредиту 150 млн дол. США для Укренерго і 35 млн дол. США гранту для розподільчих компаній. Документи в процесі підписання, найближчим часом ці гроші будуть.

Іван Плачков

Фінансовими гарантіями можуть стати кошти Росії, заморожені в європейських і світових банках. Там дуже багато коштів – сотні мільярдів. Їх буде достатньо для того, щоб гарантувати закупівлю обладнання, це завдання Офісу Президента.

– Зливати воду можна тільки працівникам комунальних підприємств чи це можуть делегувати мешканцям?

Іван Плачков

Якщо мешканці відчувають, що є потреба (немає теплоносія, циркуляції, на вулиці мінус), то це потрібно робити. Навіть якщо помилково злили, подати теплоносій нескладно, просто треба відкрити засувки, система наповниться, потім закрити ці повітряники на даху. Краще перестрахуватися.

Це самоорганізація, я ще посилив би це на рівні місцевих органів влади, адже вони відповідальні. Треба це довести до мешканців, керівників ОСББ, комунальних підприємств, управляючих компаній.