×
Заповніть, будь ласка, форму нижче для переходу на платіжну систему
Публiкацiя

Уникнення оподаткування в Україні: основні джерела втрат державного бюджету

28.09.2020 Які особливості тіньової економіки України? Які основні інструменти уникнення оподаткування? Як захистити державний бюджет від втрат?

Як і в більшості країн, що розвиваються, державний бюджет України потерпає від тіньової економіки. Але структура уникнення оподаткування є нетиповою у порівнянні з більшістю інших країн. Зокрема, на відміну від розвинених країн, в Україні масово ухиляються від сплати податків великі та надвеликі підприємства, які мають для цього більше можливостей. Утім, сам набір інструментів уникнення податків є переважно подібним до інших країн. До найбільш поширених належать: порушення митних правил і контрабанда, офшорні схеми, “контрафакт”, розкрадання податку на додану вартість, тіньова оренда сільськогосподарських земель, діяльність “конвертаційних центрів”.

Порушення митних правил, контрабанда та корупція на кордоні за останні роки витіснили з першої сходинки офшорні системи, залишаючи втрати в бюджеті щороку на суму від 63 до 93 млрд грн. Також викликом для податкової системи в останні роки став контрафакт — виробництво та продаж фальсифікованих товарів, без сплати акцизного податку. Щорічно втрата бюджету від цього явища становить близько 10-12 млрд грн. Найменше державний бюджет втрачає через використання псевдо-ФОП замість найманих працівників  (4-7 млрд грн) та заниження виторгу ФОПів (2-2,5 млрд грн на рік). Дане дослідження визначає розміри найбільш поширених в Україні інструментів ухилення від сплати податків та оцінює втрати бюджету від них.

Доповідь також містить рекомендації для збільшення надходжень до державного бюджету України.

Завантажити текст дослідження можна натиснувши на зображення: