×
Заповніть, будь ласка, форму нижче для переходу на платіжну систему
Новини

“Спільне бюджетування” по-дніпропетровськи

26.05.2014 Громадяни вже готові здійснювати суспільний контроль за використанням бюджетів. Водночас вони не володіють необхідними практичними навичками. Такого висновку дійшли учасники публічної дискусії “Громадський контроль у державних фінансах: “спільне бюджетування” по-українськи” в Дніпропетровську, серед яких були представники місцевої влади та громадські активісти, а також експерти Центру CASE Україна.Громадяни вже готові здійснювати суспільний контроль за використанням бюджетів. Водночас вони не володіють необхідними практичними навичками. Такого висновку дійшли учасники публічної дискусії “Громадський контроль у державних фінансах: “спільне бюджетування” по-українськи” в Дніпропетровську, серед яких були представники місцевої влади та громадські активісти, а також експерти Центру CASE Україна.

Існує державна монополія на розпорядження грошима – чиновник сам вирішує, на що використовувати кошти, як використовувати, чиновник контролює використання. Це створює конфлікт інтересів та підґрунтя для кругової поруги, розповів виконавчий директор Центру CASE Україна Дмитро Боярчук. Однак в усьому світі існує тенденція активно залучати до бюджетного процесу громадськість. Показовим є приклад бразильського міста Порто-Алегре, де активісти домоглися права розпоряджатися 20% місцевих бюджетів. В результаті місто стало найкращим в країні за якістю життя.

Приклад Порто-Алегре не залишив байдужими решту учасників дискусії. Голова Дніпропетровської обласної асоціації ОСББ та ЖКХ “Наш дім” Катерина Чижик розповіла про позитивний досвід жителів Дніпропетровська у спробах впливати на місцеві бюджети. Зокрема, йдеться залучення людей до виконання програм капітальних ремонтів будинків. Особливість цих програм полягала в наступному: до роботи бюджетній комісії обов’язково долучались голови будинків, а розподіл коштів здійснювався на кожен конкретний будинок, жителі якого знали, скільки коштів було витрачено, та могли оцінити результат.

Однак отримання від чиновників необхідної інформації щодо бюджету все ще залишається складним завданням. Депутат Дніпропетровської міської ради Сергій Жуков поділився своїм досвідом у цій справі. Не секрет, що чиновники часто надають дані невчасно, не в повному обсязі або не надають взагалі. В таких випадках варто пам’ятати, що злісному порушнику законодавства про публічну інформацію загрожує не лише штраф, а й суспільні роботи.

Круглий стіл привернув увагу місцевох медіа. За посиланням ви можете переглянути сюжет каналу 9 (Дніпропетровськ), присвячений “спільному бюджетуванню”.

Захід відбувся в рамках проекту “Ціна держави: моніторинг реформ”, який реалізується Центром соціально-економічних досліджень CASE Україна спільно з Фондом Східна Європа та Медіа агентством “Промедіа Консалтинг”. Проект підтримується Інститутом відкритого суспільства, Європейським Союзом та UNITER.